Bojery

autor: admin
Published on: 8 lutego 2011
Kategorie: Snowboard
Tags:
Komentarze: Brak komentarzy

Bojery

Dla niewtajemniczonych bojery mogą się wydawać niczym innym jak zastępowaniem pływania żaglówką latem na ślizganie się po tym samym akwenie zimą. I w zasadzie trochę tak jest, mimo, że sprzęt jest trochę inny, to technika podobna, a większość amatorów bojerów to także żeglarze. Do niedawna, by uprawiać ten sport potrzebne były patenty podobne jak w żeglarstwie. Teraz potrzebne jest odbycie kursu, który kosztuje w granicach 600 złotych i zdanie egzaminu, tzw. patentu lodowego, ale jeśli ktoś chce się przejechać raz na tym sprzęcie nie powinien mieć problemów, jeśli owego nie posiada.

Bojery, tak jak żaglówki, napędzane są siłą wiatru przy pomocy żagli, sam bojer to bardzo wąski i płytki kadłub ustawiony na trzech płozach – jednej z przodu i dwóch w końcowej jego strefie, po bokach na odpowiedniej szerokości tak, by zabezpieczyć stabilność. Sterowanie nim podobne jest do żeglowania, wiec wiedza wyniesiona z pływania na łódkach bardzo się tu przydaje, a samego skrętu dokonuje się tą przednią płozą.

W Polsce bojery są bardzo popularną zimową konkurencją, a na światowych imprezach wypadamy bardzo dobrze. Przykładem może być Karol Jabłoński, który jest kilkukrotnym Mistrzem Świata w tej dyscyplinie. Popularność wynika z tego też, że jest kilka miejsc na terenie kraju, gdzie można je uprawiać i bez problemu wypożyczać potrzebny do tego sprzęt. Głównym ośrodkiem bojerowym są oczywiście Mazury ze swoimi licznymi jeziorami i podwarszawski Zalew Zegrzyński. Na mMazurach główne ośrodki to Mikołajki, jezioro Rydzewo niedaleko Giżycka.
Oczywiście, żeby uprawiać bojery trzeba poczekać na odpowiednią grubość pokrywy lodowej na zbiornikach, co w przypadku polskich kapryśnych zim jest często trudne do osiągnięcia.

Bojery dzieli się na kilka klas, które zależą od ich wielkości i budowy żagla. Najpopularniejsza jest klasa DN, ponieważ sprzęt jest niewielki i łatwy w transporcie. To, co przyciąga ludzi do bojerów, to bez wątpienia szybkość, jaką można rozwinąć na tym sprzęcie – przy sprzyjających warunkach można się ślizgać grubo ponad 100 km/h.

Brak komentarzy - Leave a comment

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Welcome , dziś jest środa 18 lipca 2018