Snowboard

autor: admin
Published on: 22 marca 2013
Kategorie: Snowboard
Tags: No Tags
Komentarze: Brak komentarzy

snowboard

Snowboard (inaczej snowboarding) to zimowy sport polegający na jeździe po śniegu na desce połączonej z wykonywaniem ewolucji i skoków. Deska snowboardowa mocowana jest do stóp przy pomocy specjalnych wiązań. Sport ten posiada wiele konkurencji: slalom, slalom podwójny, styl alpejski, freestyle, boardercross czy snowcross.

Historia snowboardu liczy niemal 50 lat. W 1964 r. Amerykanin Shermann Poppen postanowił wymyślić swoim dzieciom nową atrakcję zimową. Wpadł na pomysł połączenie dwóch nart w jedną, a następnie zarejestrował swój wynalazek w biurze patentowym. Dwa lata później wyprodukowano i sprzedano pierwsze 100 000 desek zwanych Snurferami. Wtedy także Jake Burton Carpenter zdecydował się ulepszyć wynalazek swojego rodaka i przymocował do deski ruchome pętle na stopy, co pozwoliło na dłuższą jazdę Snurferem. W 1977 r. Burton rozpoczął produkcję własnych desek do jazdy po śniegu. Siedem lat wcześniej gwiazda światowego snowboardingu- Dimitrije Milovich stworzył pierwszą deskę ze sztucznego tworzywa, a w 1975 r. zaczął produkować swój wynalazek pod nazwą „Winterstick”. Za pierwszego konstruktora znanej dziś deski do snowboardu uważa się Toma Simsa, który wraz z Chuckiem Barfootem w 1969 r. rozpoczął budowę desek do skateboardingu oraz surfingu. W połowie lat 70. Sims wyprodukował pierwszy snowboard, a w 1977 r. – laminowaną deskę z drewnianym rdzeniem. Cztery lata później w Leadville w stanie Colorado odbył się pierwszy na świecie konkurs snowboardowy. Zwycięzcą okazał się twórca tej specyficznej deski. W Europie prekursorem snowboardingu stał się szwajcarski mistrz skateboardingu- Jose Fernandes. Pierwsze kluby snowboardowe na Starym Kontynencie zostały utworzone w Austrii i Norwegii, zaś pierwsze zawody w snowboardingu zorganizowano w St. Moritz w Szwajcarii i Livigno we Włoszech.

Jeszcze pod koniec lat 80. snowboard należał do sportów niszowych. Wzrost popularności zarejestrował wraz z powstaniem tzw. kultury hip-hopowej, która wypromowała jazdę na deskorolce oraz luźny styl ubierania się. W latach 90. snowboard na dobre zadomowił się na stokach narciarskich całego świata, a w 1998 r. został kolejną dyscypliną na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich (wówczas w Nagano). Na igrzyskach snowboardziści noszą zazwyczaj inne, luźniejsze stroje sportowe niż pozostali uczestnicy tych zawodów.

Grono fanów snowboardu powiększa się z każdym rokiem. Jazda na pojedynczej desce jest o wiele łatwiejsza niż na nartach, a przy tym daje większą frajdę. Zjazd na snowboardzie z górki można sobie uatrakcyjnić poprzez branie udziału w konkurencjach slalomowych, w wyścigach czy w tzw. freestyle`ach, w których najważniejsze są wykonywane triki, skoki oraz utrzymanie się na torze jazdy. Snowboarding można uprawiać na przygotowanych do tego stokach narciarskich, na niewyznaczonych trasach czy nawet na obrzeżach miast pośród zimowego krajobrazu. Jazda na snowboardzie w środku miasta zimą przypomina letnie szaleństwo na rolkach czy deskorolce.

Przy wykonywaniu tego zimowego sportu ważny jest strój oraz sprzęt. Ubiór snowboardzisty musi być luźny, żeby nie krępował ruchów sportowca. Może wyróżniać się również większą, odważniejszą i jaskrawszą kolorystyką. Amatorzy snowboardingu muszą uważać na odpowiedni dobór deski (zależny od wzrostu i wagi sportowca, a także od wielkości jego stopy). Deski do snowboardu wybiera się także w zależności od ich giętkości. Twardsze są znacznie szybsze i łatwiejsze w utrzymaniu na nich równowagi, zaś bardziej miękkie- dostosowane do wykonywania skrętów oraz efektownych ewolucji. Szerokość snowboardu waha się od 23-25 cm (przeznaczonych dla amatorów) do 15 cm, preferowanych przez profesjonalnych alpejczyków. We freestyle`u używa się desek o szerokości 28 cm. Istotny jest także odpowiedni typ wiązań. System step-in wymaga specjalnego rodzaju obuwia ze sztywną podeszwą (wiązania zastrzykuje się), strap- in przeznaczony jest dla butów zarówno o miękkiej, jak i o sztywnej podeszwie (buty przypina się do snowboardu za pomocą pasów przytrzymujących obuwie powyżej kostki i na wysokości palców), natomiast system hybrydowy, używany głównie przy slalomach, łączy w sobie strap-in oraz step-in i polega na idealnym spasowaniu sztywnego wiązania wraz ze sztywnym butem, które dodatkowo stabilizuje się pasami.

Brak komentarzy - Leave a comment

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Welcome , dziś jest sobota 31 lipca 2021